Znaczenie odpoczynku po kontuzji: Poradnik jak wrócić do gryDla przeciętnej osoby dorosłej, która uprawia sport, fitness lub ma aktywne hobby, uraz jest stałym ryzykiem. Urazy mogą być tak drobne jak swędzenie lub tak poważne jak zerwanie ACL. Mogą być wynikiem nadmiernego wysiłku, niewłaściwej formy, pecha lub nawet działania natury. I chociaż kontuzja może nie być idealnym rozwiązaniem, istnieją sposoby na poradzenie sobie z nią i powrót do regularnej rutyny szybciej niż można się spodziewać. Dzięki odpowiednim poradom i wsparciu ze strony bliskich i pracowników służby zdrowia, wyjdziesz silniejszy po wyleczeniu się z kontuzji. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z niedawną kontuzją, czy po prostu szukasz sposobów na zapobieganie przyszłym urazom, przeczytaj dalej siedem wskazówek, jak wrócić do aktywności po kontuzji.

Odkryj, co jest dla ciebie ważne

Kiedy masz do czynienia z kontuzją, łatwo jest zacząć szukać wymówek, dlaczego nie możesz już ćwiczyć. Może nie traktujesz już ćwiczeń jako priorytetu, a może przekonałeś się, że z powodu kontuzji nie możesz wrócić do normalnej rutyny. Niezależnie od przyczyny, ważne jest, aby pamiętać, co jest dla Ciebie ważne. Jeśli ćwiczenia odgrywały ważną rolę w Twoim życiu przed kontuzją, dobrym pomysłem może być próba kontynuowania sposobu, w jaki żyłeś wcześniej. Z drugiej strony, jeśli wcześniej nie byłeś szczególnie zaangażowany w fitness, to kontuzja może być idealnym momentem, aby zacząć, zwłaszcza jeśli uraz jest poważny i wymaga dużo odpoczynku.

Przed urazem mogłeś być na polowaniu na nowe wyzwanie fitness. Gdy Twoja kontuzja się skończy, może warto do tego wrócić i poszukać nowej przygody. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na nowy sport, czy po prostu spróbujesz nowych ćwiczeń, nowe wyzwanie może być świetnym sposobem na utrzymanie umysłu z dala od urazu i pomoże Ci ponownie przejąć odpowiedzialność za swoje zdrowie.

Daj swojemu ciału czas na uzdrowienie

Jednym z największych błędów, które ludzie popełniają po kontuzji, jest pośpiech z powrotem do działania. Prawda jest taka, że większość urazów wymaga odpoczynku. Kiedy masz do czynienia z urazem, ważne jest, aby dać swojemu ciału czas na uzdrowienie. Nie chcesz po prostu pchać się przez ból i ryzyko powodowania dalszych szkód. Nie chcesz również rzucić ręcznika i zrezygnować z aktywności na dobre. Zamiast tego, ważne jest, aby znaleźć złoty środek, w którym dbasz o swoje ciało i stosujesz się do zaleceń lekarza - jednocześnie zachowując swoje codzienne zadania i obowiązki.

Jeśli musisz zrobić sobie przerwę od regularnej aktywności, ważne jest, aby znaleźć coś, co nie będzie wywierało nacisku na kontuzjowany obszar. W przeciwnym razie ryzykujesz wydłużenie czasu powrotu do zdrowia. Dobrym pomysłem jest również szukanie sposobów na pozostanie aktywnym fizycznie bez pogarszania swojej kontuzji. Na przykład, jeśli masz uraz nogi i nie możesz jej obciążyć, możesz spróbować pływać, jeździć na rowerze lub nawet używać maszyny eliptycznej.

Wyznacz sobie nowe cele w oparciu o swoją kontuzję i nowo odkrytą siebie

Kiedy masz do czynienia z kontuzją, łatwo jest poczuć się tak, jakby twoje życie było skończone. Możesz zastanawiać się, jak kiedykolwiek wrócisz do swojej normalnej rutyny ponownie. Ale tak nie jest - musisz tylko wziąć pod uwagę kontuzję i dokonać pewnych dostosowań. Jeśli masz do czynienia z kontuzją, która wymaga odpoczynku, ważne jest, aby ustawić nowe cele dla siebie, które nie polegają na swojej normalnej aktywności.

Dobrym pomysłem jest również poświęcenie trochę czasu na zastanowienie się nad swoim życiem i wartościami. Prawdopodobnie nauczyłeś się czegoś dzięki swojej kontuzji i ważne jest, aby zapisać te spostrzeżenia i zastosować je w swoim życiu w przyszłości.

Dbaj o siebie fizycznie i psychicznie

Jeśli masz do czynienia z urazem, ważne jest, aby dbać o siebie fizycznie i psychicznie. Fizycznie, chcesz się upewnić, że dostajesz wystarczająco dużo odpoczynku, pijesz wystarczająco dużo wody i jesz zdrową dietę. Ważne jest również, aby pozostać nawodnionym i upewnić się, że dostajesz wystarczająco dużo snu. Jeśli masz do czynienia z bólem, ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami lekarza dotyczącymi leków przeciwbólowych.

Jeśli masz do czynienia z urazem, który powoduje, że tracisz dużo pracy i zastanawiasz się, skąd weźmiesz pieniądze na opłacenie rachunków, ważne jest, aby zadbać o siebie psychicznie. Staraj się zachować pozytywne nastawienie i pamiętaj, że to normalne, że czasami czujesz się sfrustrowany i smutny.

Urazy są częścią życia i mogą się zdarzyć każdemu. Ważne jest, aby być przygotowanym i mieć plan w miejscu, w przypadku gdy ty lub ktoś, kogo znasz, zostanie ranny. Im szybciej wyleczysz kontuzję i rozpoczniesz rehabilitację, tym szybciej będziesz mógł wrócić do swojej normalnej rutyny. Dzięki odpowiednim poradom i wsparciu ze strony bliskich i pracowników służby zdrowia, wyjdziesz z tego silniejszy po wyleczeniu kontuzji.

Jeśli masz szczęście, doznasz urazu tylko raz w życiu. Jednak dla wielu osób kontuzje zdarzają się częściej. Najlepszym sposobem radzenia sobie z nimi jest wiedzieć, czego się spodziewać i jak sobie z tym poradzić, gdy już się to stanie. Dzięki powyższym wskazówkom będziesz lepiej przygotowany na wszelkie urazy, które mogą pojawić się na Twojej drodze.