Porady dotyczące powrotu do aktywności po kontuzjiDla przeciętnej osoby dorosłej, która uprawia sport, fitness lub ma aktywne hobby, uraz jest stałym ryzykiem. Urazy mogą być tak drobne jak swędzenie lub tak poważne jak zerwanie ACL. Mogą być wynikiem nadmiernego wysiłku, niewłaściwej formy, pecha lub nawet działania natury. I chociaż kontuzja może nie być idealnym rozwiązaniem, istnieją sposoby na poradzenie sobie z nią i powrót do regularnej rutyny szybciej niż można się spodziewać. Dzięki odpowiednim poradom i wsparciu ze strony bliskich i pracowników służby zdrowia, wyjdziesz silniejszy po wyleczeniu się z kontuzji. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z niedawną kontuzją, czy po prostu szukasz sposobów na zapobieganie przyszłym urazom, przeczytaj dalej siedem wskazówek, jak wrócić do aktywności po kontuzji.

Potrzebujesz czasu i odpoczynku

Chociaż wszyscy słyszeliśmy powiedzenie "No pain, no gain", jeśli chodzi o kontuzje, to nie jest to prawda. Podczas gdy przeforsowanie bólu może być kuszące, zwłaszcza gdy jesteś chętny do powrotu do codziennych zajęć, robienie tego może w rzeczywistości spowolnić Twój powrót do zdrowia i pogorszyć kontuzję. Aby prawidłowo się leczyć, Twoje ciało potrzebuje energii. Energia ta jest pobierana z mięśni, dlatego podczas procesu gojenia możesz odczuwać ból i obrzęk. Poświęcenie czasu na odpoczynek i leczenie pomoże Ci uniknąć tych negatywnych skutków ubocznych urazu i szybciej wrócić do codziennych zajęć.

Rozciągaj i wzmacniaj swoje mięśnie

Rozciąganie nie tylko pomoże Ci zapobiec urazom, ale może również pomóc przyspieszyć gojenie. Kiedy dochodzisz do siebie po kontuzji, szczególnie ważne jest rozciąganie mięśni, w których doznałeś urazu. Pracując nad tymi mięśniami, gdy są jeszcze słabe, możesz pomóc im odzyskać siłę szybciej i bezpieczniej. Regularne rozciąganie mięśni wokół urazu może również pomóc w zapobieganiu przyszłym urazom. Jeśli chodzi o wzmocnienie mięśni, najlepsze ćwiczenia to te, które możesz wykonywać. Jeśli kontuzja utrudnia lub uniemożliwia wykonywanie niektórych ćwiczeń, spróbuj wariantów, które nie obciążają stawów.

Stosuj rolowanie pianki i masaż

Samodzielne uwalnianie mięśni, znane również jako rolowanie pianki, może pomóc złagodzić ciasnotę mięśni i ból. Może również pomóc przyspieszyć proces regeneracji poprzez poprawę przepływu krwi do kontuzjowanych obszarów i uwalniając nagromadzenie kwasu mlekowego. Możesz wykonać selfmyofascial release na prawie każdej grupie mięśni, ale jest to szczególnie pomocne dla urazów w nogach i dolnej części pleców. Aby wykonać tę technikę, połóż się na plecach z nogami rozciągniętymi i preferowanym wałkiem umieszczonym pod kolanami. Wykonuj rolowanie w przód i w tył od kolan do dolnej części pleców, wywierając tak duży nacisk, jak tylko jesteś w stanie tolerować.

Istnieją również narzędzia do masażu, które mogą być stosowane w celu złagodzenia bólu nóg i innych problemów spowodowanych siedzeniem przez długi czas. Narzędzia te mogą pomóc masować mięśnie i uwolnić napięcie, które gromadzi się. Regularne korzystanie z tych narzędzi może pomóc promować lepsze krążenie i zmniejszyć początek bólu.

Zdecyduj się na działanie

Podczas powrotu do zdrowia po kontuzji, ważne jest, aby unikać działań, które obciążają twoje ciało. Jeśli nie jesteś pewien, które aktywności są bezpieczne, sprawdź to z lekarzem lub fizykoterapeutą. Jeśli to możliwe, wybierz mało obciążające formy ćwiczeń, takie jak pływanie lub jazda na rowerze. Pływanie jest świetną formą aktywności o niskim wpływie na organizm, która może wzmocnić mięśnie, poprawić kondycję sercowo-naczyniową i pomóc w utracie wagi. Jazda na rowerze zapewnia wiele takich samych korzyści jak pływanie i jest świetną opcją dla osób z bólami stawów lub powracających do zdrowia po kontuzji.

Elektroterapia, zwana również elektrostymulacją, to wykorzystanie prądów elektrycznych do promowania gojenia. Istnieje kilka rodzajów metod leczenia elektroterapią, w tym przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS), elektroakupunktura i metody elektrostymulacji. Metody elektroterapii, takie jak terapia interferencyjna, terapia prądem pulsującym zmiennym (APC) i terapia prądem pulsującym krótkim (PS-CT), mogą złagodzić ból i promować gojenie poprzez zwiększenie przepływu krwi do uszkodzonych obszarów.

Porozmawiaj z profesjonalnym terapeutą sportowym

Jeśli poważnie myślisz o jak najszybszym powrocie do sportu, terapeuta sportowy może pomóc ci w zapobieganiu urazom i technikach powrotu do zdrowia dostosowanych do twoich indywidualnych potrzeb. Terapeuta sportowy może pomóc Ci zidentyfikować możliwe czynniki powodujące kontuzje w Twojej rutynie i pokazać Ci ćwiczenia, które możesz wykonywać w celu zapobiegania i leczenia urazów. Ponadto, terapeuci sportowi mogą leczyć kontuzje, stosując ciepło i elektroterapię lub oklejając mięśnie i stawy taśmą dla dodatkowego wsparcia. Terapeuta sportowy może pomóc Ci w szybszym powrocie do regularnej rutyny poprzez spersonalizowane ćwiczenia i rozciąganie, a także udzielać ogólnych porad, jak uniknąć kontuzji w pierwszej kolejności.

Teraz, gdy znasz już wskazówki i sztuczki dotyczące powrotu do aktywności po kontuzji, czas wprowadzić je w życie. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z niedawnym urazem, czy po prostu szukasz sposobów na zapobieganie przyszłym, wyjdziesz silniejszy po odzyskaniu sprawności, korzystając z tych wskazówek.

Z właściwą radą i wsparciem ze strony bliskich i pracowników służby zdrowia, wyjdziesz silniejszy po odzyskaniu zdrowia po kontuzji. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z niedawnym urazem, czy po prostu szukasz sposobów na zapobieganie przyszłym, te wskazówki pomogą Ci wrócić do aktywności po urazie silniejszym niż kiedykolwiek wcześniej.